Няколко неща които никой не ви казва за риболова

Риболовът, може би, е най-популярният спорт в България, но повечето хора нямат понятието какво всъщност се случва на брега на реката, язовира или морето.
И така, за да разбием всякакви митове и тайни, ето какво трябва да знаете за риболова:
1.    Най-доброто време за риболов е привечер
Като начинаещ, ще загубите много време в търсене и чакане на рибата през деня. Никой няма да ви каже, че трябва да отидете на водоема след работа и да стоите докато падне мрак. Рибите обожават точно този времеви диапазон, особено в слънчевите годишни дни. Това време е известно с термина „Часът на вълка“.
2. Скаридите са невероятна стръв
Всички риболовци прекарват живота си в търсене на най-добрата струя; този феромон с рибен аромат, който ще накара всички трофейни шарани и щуки сами да излизат на брега в краката ви. Много рибари прекарват часове в кухнята приготвяйки магически рецепти, докато други купуват най-скъпите примамки от магазина, а едните и другите надяват това да им донесат някакво предимство.
След години използвайте сладки царевици, хляб, червеи, топчета, пелети и какво ли още не, някой ще ви предложи да използвате скариди. И, о, чудо! Вече сте в играта. Това наистина е най-добрата стръв.
3. Риболовът на шаран не е просто риболов
Мнозина риболовци са обсебени от шарана и мислят, че единственият начин да го уловят е да навреди на огромен бивак на брега на водата и в който се знае, че държи огромни риби. Те ловят с три или четири въдици, добавени на стойка, с вградени сигнализатори и суингери, замятайки своите примамки на екстремни дистанции над 200 метра. И разбирам се, те фундаментално грешат.
Езерата, язовирите и реките са пълни с прекрасни риби, които заслужават вниманието на всеки риболовец – червеноперки, каракуди, костури, платики и кленове. Разбира се, да добавям и платиките.
4. Има нещо повече от улова на риба
Улова има значение, разбира се, но ако отидете на риба с единствената мисъл да уловите нещо, вие пропускате много. Вие сте сред природата, седнете на едно място и съзерцавайте пейзажа около вас. Изучавайте хабитата, разберете къде са рибите, и ако е възможно след това ги накарайте да се хранят. Ако ловите правилно, най-вероятно ще хванете риба; а, ако не хванете – ще останете с удовлетворението, че сте направили всички възможно.
5. Повечето риби могат да бъдат хванати в краката ви
Трофейните риби, които риболовците хващат много често кълвът точно в краката им. Така че не е нужно да покривате някакви олимпийски кастингови стандарти за дистанции над 200 метра. Вместо това се опитайте да бъдете невидими на брега. Ще се изненадате колко е трудно това – да стоите безмълвно и неподвижно. Веднъж щом успешно приложите тази тактика ще видите и рибата, която особено сутрин и привечер плува спокойно по край брега. Запомнете: спокойната риба се храни уверено и е много по-лесна за улавяне!
6. Веднъж „зарибени“ по риболова на останалите спортове ще ви стане безразлични
На всеки се случва когато новак в риболова подхождайки към водоема вижда изскачаща риба на повърхността, или клен, който поглъща гладко буболечки, сом, който лакомо всмуква жаби от повърхността… Нещо вътре в него се преобръща необратимо! Това е! Вече сте риболовец, и без значение колко често ще ходите за риба и колко риби ще улавяте тази тръпка няма угасене. Тази лудост не се лекува. Вие сте уловени!
 
Тъжен си?
Скачай в лодката.

Стресиран си?
Мятай  примамките

Напрегнато ежедневие?
Взимай въдиците.

 
Гаджето ти те заряза?
Нека сълзите ти падат директно във водата.
 
Риболовът, също така, е доказано по-ефективен от катеренето, къмпингуването, колоезденето и всички други спортове сред природата. Това го прави лидер сред хобитата на открито.

Ежедневния досег с природата, въпреки всичко друго, помага да се намали стреса и да се подобри самочуствието”.