Тънкости в риболова на щука

Точна като торпедо, бърза като изтребител и маскирана като хамелеон, щуката е перфектен ловец и любима риба на риболовците



Както е известно, щуките притежават странична линия, с която улавят фините трептения, но само в непосредствено обкръжение. Затова очите, които виждат много надалеч, са много важни органи за щуката. Оптическият дразнител играе определяща роля за откриването на жертвата. Може да се каже образно, че разпалването на апетита на щуката тръгва от очите. Какъв е изводът? До голяма степен щуката взема решение за атака с очите си! Тя прихваща жертвата в своето обкръжение, решава да действа и напада.
Щом като щуката има силни очи и преследва примамката на дълги разстояния, защо въпреки това често пъти я пропуска при атака? Причината е, че когато щуката си отваря устата примамката изчезва за кратко от „мерника” й и „изстрелът” отива напразно. В такава ситуация риболовецът трябва да овладее нервите си и да заметне още няколко пъти на същото място. Често пъти щуката атакува повторно. Това е логично, тъй като с примамката сме разпалили ловния й инстинкт. Освен това е напълно вероятно на същото място да дебне още някой друг хищник с широко отворени очи.

В началото споменахме, че много често се лови под полезрението на щуката и се пропускат много възможности. Затова е правилно примамката да се води близо до повърхността на водата, дори когато дълбочината е голяма и

ни подтиква повече да ловим надълбоко. Могат да се използват повърхностно плаващи воблери, тънкостенни блесни и леки силиконови примамки, които работят идеално в дълбочини между 0,30 и 2,00 метра. Повърхностно плаващата примамка се възприема по-бързо от щуката. Освен това тя подхожда на нейната стратегия за атака отдолу нагоре. Може би ще ви се стори неестествено да подавате примамката на един метър дълбочина, когато до дъното има още пет метра. Активната и готова за лов щука никога няма да остане да лежи на дъното, а ще стои винаги в косо положение с главата нагоре. При тази стойка опашката има достатъчно пространство за светкавично ускоряване на движението. Между впрочем за щуките не представлява трудност да изминат разстоянието от 3 до 4 метра до жертвата за части от секундата.